Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonPolitiet lukker dansk pirat-streamingside - FlatpanelsDK

Politiet lukker dansk pirat-streamingside

26 Nov 2014 | Rasmus Larsen |

Floppi.org har igennem det seneste halve år piratstreamet blandt andet danske tv-kanaler, men for et par uger siden fik politiet lukket den ned. En person med tilknytning til den ulovlige tjeneste antyder dog, at tjenesten kan fortsætte. Det skriver dagens.dk.

Piratside lukkes af politiet

Populariteten af det ulovlige tilbud om at streame danske tv-kanaler på floppi.org har gennem 2014 tiltrukket mange danskere. Bagmanden har angiveligt tjent tusindvis af kroner på reklamer fra Google’s reklameplatform, der dog normalt ikke godkender ulovlige sider.

- ”Jeg kan bekræfte, at vi har fået en anmeldelse fra Stop - Nordic Content Protection på Floppi. Jeg kan bekræfte, at vi har foretaget ransagning på baggrund af anmeldelsen," udtaler sagsbehandler i Bagmandspolitiet Frede Bisgaard til dagens.dk

Tv-pirat


Politiet har ransaget den mistænktes hjem, men ønsker ikke at oplyse mere i sagen på nuværende tidspunkt.

Floppi.org er ikke online længere, men en person har angiveligt skrevet på et fildelingsforum, at man ikke har til hensigt at lukke tjenesten.

- Kilde: Dagens.dk

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

'Avatar: Fire and Ash' igen skabt i 3D og 48fps HFR – hvordan skal du se den?

16 Dec 2025 |

Regeringen udsætter kontroversielt VPN-forbud

16 Dec 2025 |

LG præsenterer sine første 'Micro RGB' LCD TV

16 Dec 2025 |

Apple TV åbner for bruger- og børneprofiler uden Apple-konto

15 Dec 2025 |

Flere 720Hz RGB Tandem OLED-monitorer annonceret

15 Dec 2025 |