Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSamsung storsatser på storskærme - FlatpanelsDK

Samsung storsatser på storskærme

06 Sep 2014 | Rasmus Larsen |

Samsung satser på stadig større skærme til stuerne, og det får man i den grad syn for på IFA. Ud over at introducere større skærme i mange af deres nuværende serier, præsenterer de også to imponerende 105-tommer skærme.

Storskærme fra Samsung

Engang var det Bang & Olufsen, Sony og Loewe, som lavede eksklusive tv-skærme i den helt tunge prisskala, men sydkoreanerne bliver ved med at flytte grænserne.

Som vi tidligere har skrevet, så har Samsung et nyt 85-tommer Ultra HD-tv i den flade HU7505 serie. Den kommer i handlen nu for omkring 70.000 kroner. Samsung sender også en 78-tommer model af deres buede HU8505 Ultra HD-tv i handlen nu til lidt over 50.000 kroner.

Samsung 105-tommer TV“ title=


Samsung har også endnu vildere storskærme. På IFA viser de to 105-tommer skærme frem. Den ene er permanent buet og den anden kan bøje, så man kan skifte imellem fladt og buet format. Skærmene er ekstremt brede, da de bruger biografformatet i 21:9 og har omkring elleve millioner pixels (5120x2160).

Kombineret med et kraftfuldt lydsystem og et elegant design, appelerer Samsung efterhånden til de ægte feinsmeckere.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Hvorfor Apples 3D-format er bedre end 3D Blu-ray

29 Oct 2025 |

Tilbudsjagten er opgraderet – kig ind!

28 Oct 2025 |

Oversigt: YouSee pris-stigninger og indholdsændringer i 2026

28 Oct 2025 |

Branchen i opråb: Ureguleret AI er trussel mod dansk kultur

28 Oct 2025 |

Tidligere B&O-designer: Anklager mod Canvas holder ikke

27 Oct 2025 |

Færdig dansk serie fra 2024 endt i streaming-limbo

27 Oct 2025 |