Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSamsung opgiver at kæmpe mod iTunes & Google Play - FlatpanelsDK

Samsung opgiver at kæmpe mod iTunes & Google Play

08 Jul 2014 | Rasmus Larsen |

Samsung har måttet erkende, at det ikke er nogen let opgave at skabe en digital filmbutik til Smart TV og mobiler, så de vælger nu at lukke Video og Media Hub, der skulle konkurrere med iTunes og Google Play Movies.

Samsung Video Hub er død

For få år siden meldte Samsung ambitiøst ud, at de ville skabe deres egne mediebutikker til film, musik og bøger. Tjenesterne nåede kun ud i få lande og Samsungs Video Hub blev aldrig det stærke alternativ til Apple iTunes og Google Play Movies, som Samsung havde håbet på.

Derfor lukkes der nu ned. Samsung dropper dermed også visionen om selv at levere indhold til seerne. Der henvises i stedet til M-Go tjenesten, der kan hentes som app på Samsungs Smart TV og mobile enheder. M-Go findes dog kun i USA.

Samsung henviser nu til M-Go


Samsung har også for nylig lukket Hub Books, deres bogtjeneste, og Samsung Music. Dermed er næsten alle de tjenester som Samsung lancerede for et par år tilbage, lukket ned.

Samsung’s tjenester nåede aldrig til Danmark og M-Go findes heller ikke herhjemme. M-Go siger, at de vil begynde af streame film i 4K-opløsning senere på året.

- Kilde: Samsung via Recode

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Sommerens bedste sci-fi

17 Jul 2026 |

Oversigt: Panasonic 2026 TV-skærme

17 Jul 2026 |

Nu i 4K/HDR: Eraser, Super Mario Galaxy, Speed Racer, Deep Blue Sea

16 Jul 2026 |

Samsungs 2026 OLED TV landet i Danmark

16 Jul 2026 |

Gemini udrulles til Google TV i Europa

16 Jul 2026 |

Smart TV-producenter bruger reklame-indtægter til at holde priserne nede

15 Jul 2026 |