AOC lancerer to nye 24-tommer skærme med IPS-paneler. Skærmene er skabt til underholdning i hjemmet og har højttalere fra Onkyo indbygget direkte i foden. Forskellen er Miracast-streaming.
Højttalere i foden
AOC’s seneste skærme, i2473Pwm og i2473Pwy, viser endnu engang, at modeller med de bedre IPS-paneler ikke behøver at være dyre. Forskellen på de to modeller er muligheden for at bruge trådløs Miracast-skærmspejling fra en smartphone eller tablet.

Begge modeller i 73-serien har IPS-paneler med en opløsning på 1920x1080 pixels. De har desuden responstid på 5 ms og AOC mener, at skærmene er optimale til medieoplevelser såsom film. De skal tilsluttes en PC eller afspiller via HDMI eller D-SUB (VGA). De har også MHL-stik til Android-telefoner, hvis man har en model uden trådløs Miracast.
De nye modeller i 73-serien vil være tilgængelige i Danmark i april. Den vejledende pris er 1625 kroner for i2473Pwm; og 2000 kroner for Miracast-modellen i2473Pwy.