Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonAOC's nye skærme har højttalere i foden og IPS - FlatpanelsDK

AOC's nye skærme har højttalere i foden og IPS

14 Apr 2014 | Rasmus Larsen |

AOC lancerer to nye 24-tommer skærme med IPS-paneler. Skærmene er skabt til underholdning i hjemmet og har højttalere fra Onkyo indbygget direkte i foden. Forskellen er Miracast-streaming.

Højttalere i foden

AOC’s seneste skærme, i2473Pwm og i2473Pwy, viser endnu engang, at modeller med de bedre IPS-paneler ikke behøver at være dyre. Forskellen på de to modeller er muligheden for at bruge trådløs Miracast-skærmspejling fra en smartphone eller tablet.

AOC


Begge modeller i 73-serien har IPS-paneler med en opløsning på 1920x1080 pixels. De har desuden responstid på 5 ms og AOC mener, at skærmene er optimale til medieoplevelser såsom film. De skal tilsluttes en PC eller afspiller via HDMI eller D-SUB (VGA). De har også MHL-stik til Android-telefoner, hvis man har en model uden trådløs Miracast.

De nye modeller i 73-serien vil være tilgængelige i Danmark i april. Den vejledende pris er 1625 kroner for i2473Pwm; og 2000 kroner for Miracast-modellen i2473Pwy.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Nu i 4K/HDR: A Nightmare on Elm Street 1-5, New Nightmare, The Conjuring 4

31 Oct 2025 |

Guide: Sådan spiller du Xbox-spil på Apple TV og Google TV

31 Oct 2025 |

'Just Dance Now' lander på LG TV med remote som motion-controller

31 Oct 2025 |

HBO Max inkluderer Vinter-OL i alle pakker

30 Oct 2025 |

Disney+ streamer nu i HDR10+ format

30 Oct 2025 |

Hvorfor Apples 3D-format er bedre end 3D Blu-ray

29 Oct 2025 |