TV3+ har hidtil manglet i kataloget hos tv-udbyderen Boxer, men det ændres der på fra 1. juli, hvor kanalen vil indgå i Boxer Flex8 og Boxer Max tv-pakkerne.
Opdatering: Boxer melder også i dag, at BBC World News og National Geographic kommer til sommer. Derimod udgår CNN, Cartoon Networks og Travel Channel til sommer.
TV3+ kommer til Boxer
Boxer og MTG TV, som står bag TV3-kanalerne, er blevet enige om at bringe TV3+ kanalen til Boxer-kunder lidt senere på året. Det markerer dermed også enden på en lang kamp om at nå til enighed.
TV3+ viser blandt andet fodbold fra den danske Superliga og Champions League, såvel som komedieserier såsom The Simpsons, Two & a Half Men og How I Met Your Mother.

- ”Vi er rigtig glade for, at vi nu kan tilbyde TV3+ til vores nuværende og nye kunder. TV3+ er én af de mest betydningsfulde, danske tv-kanaler, og det er ikke blevet mindre af Kevin Magnussens helt forrygende Formel 1 debut”, siger Steen Ulf Jensen, adm. direktør, Boxer TV A/S.
TV+ vil automatisk blive tilføjet til tv-pakken Boxer Max, men kan også vælges til i Boxer Flex8. Det skal man selv gøre efter 1. juli. Boxer tilbyder allerede TV3, TV3 Puls og TV3 Sport 1.