Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonLG starter produktion af 31" 4K LCD-panel - FlatpanelsDK

LG starter produktion af 31" 4K LCD-panel

27 Sep 2013 | Rasmus Larsen |

Sharp var de første til at sætte 4K LCD-paneler til PC-skærme i produktion, hvilket sidenhen har ført til en række modeller fra forskellige producenter. LG følger nu efter med deres eget 4K-panel; et 31” LCD-panel med 4096x2160 pixels.

LG starter produktion af 31" 4K LCD-panel

Sharps 4K-panel bruges i Sharps egen 4K-skærm, men også i Asus, ViewSonic og Dells 4K-skærme. Samsung præsenterede også for nylig sin første 4K PC-skærm, og nu slutter LG sig til gruppen med et 31” panel, som er en tand mindre end de andre 31,5” paneler.

LG.Display
LG.Display har startet produktionen af nyt 4K LCD-panel til PC-skærme

LGs panel bruger samme 4K-opløsning, som også bruges af biograferne, 4096x2160 pixels. De andre 4K-paneler bruger ”tv-formatet”, 3840x2160 pixels. LG siger, at panelet er baseret på IPS-teknologi, har et kontrastforhold på 1000:1, lysstyrke på 450 cd/m2 og betragtningsvinkler på 178/178 grader. Panelet siges også at kunne operere med 10-bit farvedybde og understøtter et større farverum end sRGB på grund af en særlig LED-bagbelysning. LG er allerede begyndt at producere panelet (LM310UH1-SLA1), så forvent at se en 4K PC-skærm fra LG snart, og muligvis også 4K-skærme fra andre producenter (muligvis Apple). Du kan finde mere information i LGs specifikationsark. - Kilde: TFTcentral.co.uk

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Samsung TV får Google Cast (Chromecast)

03 Apr 2026 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Apple TV i april

03 Apr 2026 |

Det her er ikke længere en Xbox

02 Apr 2026 |

Netflix nedgraderer sin Apple TV app: Hvad du mister

02 Apr 2026 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Disney+ i april

02 Apr 2026 |

Fra film til serier: Vinterbergs tredje serie lander på Netflix

01 Apr 2026 |