Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSonys nye soundbars: 1 tynd og 1 kraftfuld - FlatpanelsDK

Sonys nye soundbars: 1 tynd og 1 kraftfuld

18 Sep 2013 | Rasmus Larsen |

Sony har præsenteret to nye soundbars, som adskiller sig markant fra hinanden. Den ene er ekstremt slank og minimalisk, mens den anden er kraftfuld og bygger på Sonys ”magnetic fluid speaker”-system, som også findes i Sonys 4K-tv.

Sonys nye soundbars: en tynd og en kraftfuld

En af de nyheder som vi ikke fik med under IFA-ræset er Sonys nye soundbars, men de skal alligevel have en introduktion. Vi så dem på IFA og de har flere interessante ting at byde på.

Sony HT-ST3
Sony HT-ST3

Sony: NFC i mere end 100 produkter før årets udgang
Den mindste af de to hedder HT-ST3 og her har Sony fokuseret på skabe et minimalistisk design, der ikke tiltrækker sig alt opmærksomheden i stuen. Den er indkapslet i solidt kabinet med en aluminiumslegering og en stålgrille foran højttalerne. Sony siger, at den kan imitere 4.1 surround sound via de 11 indbyggede enheder, og den understøtter naturligvis HD-lydformaterne. Den understøtter desuden 3D-videosignaler og 4K-passthrough, hvilket kan være nyttigt hvis du bruger den som en mellemstation imellem evt. filmafspiller og tv-skærm. Begge soundbars kan styres med den normale fjernbetjening til et Sony tv. Den større og langt mere kraftfulde variant hedder HT-ST7. Den udnytter samme magnetic fluid-teknologi, som også findes i Sonys X9 4K-fladskærme, suppleret af en trådløs subwoofer. Soundbaren er skabt ikke kun til tv og film, men også til musik. HT-ST7 kan imitere 7.1 surround lyd, siger Sony. Begge tilsluttes til tv’et via HDMI. Der er 3 HDMI-indgange og en udgang, så man kan også bruge soundbaren som en mellemstation. Herudover har Sony indbygget både bluetooth og NFC, så kan man parre f.eks. smartphones og tablets ved fysisk at berøre soundbaren med de mobile enheder, hvorefter man kan afspille trådløst musik. Sony fortalte på IFA i Berlin, at de har mere end 100 NFC-produkter før årets udgang, så det er tydeligvis noget Sony satser hårdt på.

Sony HT-ST3
Sony HT-ST3

De danske priser er hhv. 6.999 og 10.999 kroner. Se flere specifikationer herunder.

Specifikationer


Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

'Avatar: Fire and Ash' igen skabt i 3D og 48fps HFR – hvordan skal du se den?

16 Dec 2025 |

Regeringen udsætter kontroversielt VPN-forbud

16 Dec 2025 |

LG præsenterer sine første 'Micro RGB' LCD TV

16 Dec 2025 |

Apple TV åbner for bruger- og børneprofiler uden Apple-konto

15 Dec 2025 |

Flere 720Hz RGB Tandem OLED-monitorer annonceret

15 Dec 2025 |