Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonGoogle arbejder også på tv-tjeneste - FlatpanelsDK

Google arbejder også på tv-tjeneste

17 Jul 2013 | Rasmus Larsen |

Blot en dag efter, at vi hørte, at Apple arbejder på en tv-tjeneste beretter Wall Street Journal, at Google ligeledes arbejder på en tv-tjeneste. Google ønsker at kombinere tv-kanaler med on-demand.

Google arbejder også på tv-tjeneste

De har efterhånden alle sammen en app store, en musiktjeneste og en bogtjeneste, så nu bevæger de store amerikanske giganter sig videre til at kigge på tv-tjenester. Google er også med i kampen, fortæller Wall Street Journal.

LG Google TV
Google TV har indtil videre været en fiasko – men nu arbejder Google på deres egen tv-tjeneste


Google arbejder angiveligt på at lave en tv-tjeneste, som kombinerer direkte tv-kanaler som vi kender dem med on-demand i stil med Netflix. Alt sammen vil blive integreret i en brugerflade, der er udviklet af Google selv. WSJ fortæller, at Google har holdt møder med de store tv-selskaber, men at de stadig ikke er i nærheden af endelige aftaler.

Google havde lignende aftaler med tv-rettighedshaverne for to år siden, men dengang blev det ikke til noget, forlyder det. Google lancerede i 2010 deres Google TV-platform sammen med Sony. Den er heller aldrig slået igennem. I stedet har Apple haft langt større succes med deres Apple TV.

Ikke kun Apple og Google undersøger mulighederne for at lancere en tv-tjeneste. Intel arbejder angiveligt også på en tv-tjeneste og en tv-platform, som måske lanceres allerede i 2013. Det samme gør Sony, der muligvis vil bygge tv-tjenesten op omkring deres PlayStation og tv-skærme.

- Kilde: WSJ

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

'Avatar: Fire and Ash' igen skabt i 3D og 48fps HFR – hvordan skal du se den?

16 Dec 2025 |

Regeringen udsætter kontroversielt VPN-forbud

16 Dec 2025 |

LG præsenterer sine første 'Micro RGB' LCD TV

16 Dec 2025 |

Apple TV åbner for bruger- og børneprofiler uden Apple-konto

15 Dec 2025 |

Flere 720Hz RGB Tandem OLED-monitorer annonceret

15 Dec 2025 |