Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonLG fremviser bøjelig 5" OLED-skærm - FlatpanelsDK

LG fremviser bøjelig 5" OLED-skærm

27 May 2013 | Rasmus Larsen |

Det er langt fra første gang, at vi ser bøjelige OLED-skærme, men på den årlige SID-konference viser LG en ny bøjelig OLED-skærm på 5” frem. LG vil lancere en telefon med en bøjelig skærm inden udgangen af 2013.

Bøjelige skærme i massevis

Samsung har før fremvist bøjelige OLED-skærme og på den årlige skærmteknologikonference, SID, viser LG også et bøjeligt OLED-panel frem. Skærmen er skabt af plastik, hvilket også betyder, at vægten er lav og at skærmen er ekstrem hårdfør.

LGs 5-tommer bøjelige OLED-skærme skal bruges i smartphones
LGs 5-tommer bøjelige OLED-skærme skal bruges i smartphones


LG lover at lancere en telefon i 2013, med et OLED-panel baseret på plastik. Det betyder ikke nødvendigvis, at telefonen kan bøjes, men formentlig bare, at skærmen bliver tyndere og mere hårdfør end skærme i normale telefoner.

LG var ikke de eneste, som talte om bøjelige OLED-skærme på SID-konferencen. Også Panasonic og Toshiba meldte ud, at de har prototyper klar. Toshibas måler hele 10,2 tommer, mens Panasonics måler 4 tommer.

- Kilde: Engadget, LG, Panasonic, Toshiba

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Hvorfor Apples 3D-format er bedre end 3D Blu-ray

29 Oct 2025 |

Tilbudsjagten er opgraderet – kig ind!

28 Oct 2025 |

Oversigt: YouSee pris-stigninger og indholdsændringer i 2026

28 Oct 2025 |

Branchen i opråb: Ureguleret AI er trussel mod dansk kultur

28 Oct 2025 |

Tidligere B&O-designer: Anklager mod Canvas holder ikke

27 Oct 2025 |

Færdig dansk serie fra 2024 endt i streaming-limbo

27 Oct 2025 |