Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonTV3 og TV3 PULS kommer til Canal Digital - FlatpanelsDK

TV3 og TV3 PULS kommer til Canal Digital

17 Jan 2013 | Rasmus Larsen |

Canal Digital-kunder kan se frem til en stor nyhed d. 5. februar. Hidtil har TV3-kanalerne været fraværende hos Canal Digital, men fra d. 5. februar kan du som Canal Digital-kunde åbne op for både TV3 og TV3 Puls. Canal Digital har også tilføjet alle TV2-kanalerne og SBS-kanalerne.

TV3 og TV3 Puls til Canal Digital-kunder

Canal Digital indgik for nylig en aftale om at bringe TV3 Sport 1 (tidligere TV 2 Sport) samt alle TV 2-kanalerne til deres kunder. Nu åbnes også TV3 og TV3 Puls til Canal Digitals parabol-kunder, efter en aftale med Viasat er nået.

Luksusfælden hos Canal Digital
TV3-programmer såsom Luksusfælden kommer nu til Canal Digital

TV3-kanalerne er kendt for indhold såsom Paradise Hotel, Master chef og Luksusfælden, samt en række attraktive sportsrettigheder som fx Champions League fodbold, endnu mere Superliga fodbold, NFL, Ishockey VM og Wimbledon tennis. På sportsfronten har Canal Digital allerede 6’eren, Canal 8, Canal 9, Eurosport 1, Eurosport 2 og ESPN America. Canal Digital placerer sig dermed stærkt i konkurrencen med kabel-tv-udbyderne, der hidtil har været stedet, hvor man fandt det komplette danske tv-kanal-udbud. Canal Digital siger, at de ser frem til den nye tv-konkurrence, hvor de mener, at deres højere billedkvalitet og nye, stærkere udbud vil gøre dem attraktive for mange danskere. - ”Vores strategi handler om det bedste tv i den bedste signalkvaltiet – både via satellit og online via vores On Demand tjeneste; Canal Digital GO. Vi vil sikre kunderne et bredt udvalg af tv-indhold, og derfor er vi meget glade for at få TV3 og TV3 PULS med i alle vores tv-pakker. Canal Digital er desuden den eneste udbyder på satellit med rettigheder til alle TV 2 kanalerne og samtlige SBS-kanaler. Jeg er sikker på, at vi nu kan øge konkurrencen mellem de forskellige tv-platforme, så de danske forbrugere får flere muligheder at vælge imellem.” siger Jarl Søderman, adm. direktør hos Canal Digital Danmark. Han fortsætter: - ”Vi kan i dag tilbyde vores kunder en række stærke løsninger med tv i flere rum, tv-indhold online via PC og tv-bokse, uden at det koster ekstra i månedligt abonnement. Hertil kommer muligheden for at leje mere end 2500 film – flere og flere i HD-kvaltiet. Det betyder, at vi i dag har fået et produkt med langt flere muligheder til vores kunder, og at Canal Digital på såvel pris som indhold og teknologi vil være et attraktivt valg for mange af de forbrugere, der i dag ser tv via kabel eller det gammeldags telefonstik ,” De to kanaler kommer til at indgå i Local-pakken, således at alle kunder får adgang. Få mere information på www.canaldigital.dk. - Kilde: Canal Digital / Viasat

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

'Avatar: Fire and Ash' igen skabt i 3D og 48fps HFR – hvordan skal du se den?

16 Dec 2025 |

Regeringen udsætter kontroversielt VPN-forbud

16 Dec 2025 |

LG præsenterer sine første 'Micro RGB' LCD TV

16 Dec 2025 |

Apple TV åbner for bruger- og børneprofiler uden Apple-konto

15 Dec 2025 |

Flere 720Hz RGB Tandem OLED-monitorer annonceret

15 Dec 2025 |