Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonLG fremviser også kurvet OLED-TV - FlatpanelsDK

LG fremviser også kurvet OLED-TV

10 Jan 2013 | Rasmus Larsen |

Samsung har afsløret et kurvet OLED-TV på CES 2013, men LG har også et. LGs kurvede OLED-TV er baseret på et 55-tommer panel, men ligesom Samsung, har LG også undladt at tale om egentlige planer for at markedsføre den spektakulære skærm.

LGs kurvede OLED-TV

OLED-teknologi er meget lovende og LG demonstrerer, at de kan præcis det samme som Samsung kan. LG beskriver selv deres 55-tommer kurvede OLED-TV således: “Med en blid bue indad er hele skærmen lige langt fra seerens øjne, hvilket fjerner problemet med at kanten af skærmen forvrænges og derved resulterer i detaljetab (oversat, red),”

LGs kurvede OLED-TV
LGs kurvede OLED-TV

LG demonsterer ligeledes, at prototypen kan vise 3D via Cinema 3D-teknologien, der i bund og grund er LGs variant af passiv 3D, som man kender det fra biograferne; altså med de billige 3D-briller uden flimmer.

LGs kurvede OLED-TV
FlatpanelsDK så LGs kurvede OLED-TV i Las Vegas

LG kalder den selv for EA9800, men de har ikke annonceret planer for at bringe modeller til markedet. Lige nu ligner det mest et show-off produkt

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

OLED TV holder længere end LED LCD TV, konkluderer langtidstest

13 Jan 2026 |

Overflyvning af streamingmarkedet 2026

13 Jan 2026 |

'Tron: Legacy' og 'Tron: Ares' udgives begge i 3D 4K

12 Jan 2026 |

Publikum søger premium-biografer: IMAX med rekordår

12 Jan 2026 |

Alle de nye OLED-monitorer der kommer i 2026

09 Jan 2026 |

Opdateret: Viaplay presser tysk fodbold ned i sin Superliga-pakke

09 Jan 2026 |