Der er stadig meget få Google TV-produkter på markedet, men Asus melder sig snart ind i selskabet, lader det til. Asus har fået godkendt et produkt i USA af FCC-myndigheden under navnet Asus Qube, ifølge Engadget.
Asus Qube med Google TV
Oplysninger omkring en såkaldt Asus Qube har nået overfladen, og Asus planlægger tilsyneladende at skabe en lille USB-nøgleagtig enhed, som kan tilsluttes til netop USB-porten på et tv og åbne op for alle Google TV-mulighederne, herunder streaming af video og tv-apps.

Et billede af indmaden
Kun få detaljer kendes på nuværende tidspunkt, men Engadget har gravet lidt i sagen og fundet frem til, at Asus nuværende remote-apps til Android-smartphones faktisk også kan styre den nye Qube-boks. Qube-boksen menes at køre med en Marvell Armada-processor, hvilket nuværende Google TV-produkter også kører på.
Der er ingen information omkring pris eller tilgængelighed, men vi byder Asus velkommen i tv-arenaen. Det vides endnu ikke, hvornår Google åbner op for Google TV i Danmark. Tidligere forlød det, at det ville ske henover sommeren, men de planer er blevet udskudt, uden at en ny tidsramme er opstillet.
- Kilde: Engadget