Dell og Acer har allerede afsløret deres Windows 8-optimerede multi-touch-skærme - men LG har også en. Den 23-tommer store LG Touch 10 skærm anvender et IPS-panel med 10-punkts kapacitiv touch-teknologi.
LG Touch 10
Windows 8 og touch-teknologi hører sammen og derfor bliver der netop nu skubbet en række multi-touch PC-skærme ud på markedet. Den seneste er fra LG og er blevet døbt Touch 10 (modelnummeret er ET83).

LGs nye Touch 10 skærm er optimeret til Windows 8
I stedet for at anvende inferiør infrarød touch-teknologi, anvender LG den kapacitive touch-teknologi, som den kendes fra smartphones og tablets. LGs skærm tillader op til 10 samtidige berøringspunkter, og dermed er zoom, scroll, rotation og andre touch-funktioner aktiveret. LG nævner også, at skærmen understøtter en stylus-pen, men den skal dog købes separat.

LGs nye Touch 10 skærm er optimeret til Windows 8
LGs skærm lader dog ikke til at have en vippefunktion, som kan lægge skærmen fladt ned, så vi frygter lidt ømme arme efter længere tids brug.
23-tommer skærmen bruger et kvalitets IPS-panel, som med stor sandsynlighed er identisk med det som findes i Dell og Acers pendanter. IPS-paneler har brede betragtningsvinkler og naturlig farvegengivelse.
LGs Touch 10-skærm lander i Korea i næste måned og bevæger sig videre til Europa og USA kort efter. Prisen kendes endnu ikke.