Hon Hai (Foxconn) agter at bygge en LCD-TV-fabrik i Chongqing, Kina. Den såkaldte "Smart TV"-fabrik vil have en årlig produktion på 3 millioner tv-skærme og vil være klar i 2013.
Foxconn vil bygge LCD-TV-fabrik
Foxconn investerede for nylig i Sharps 10G LCD fabrik, som er den mest avancerede LCD-fabrik i verden og den som blandt andet producerer Sharps 80 og 90 tommer tv. Foxconn fortæller nu, at de også vil bygge en ny LCD-TV-fabrik i Chongqing, Kina.

Foxconn vil bygge ny tv-fabrik i Chongqing, Kina
Der er ikke så mange detaljer på nuværende tidspunkt, men LCD-TV-fabrikken skal angiveligt være klar til masseproduktion i slutningen af 2013. Til den tid skal der kunne produceres 3 millioner tv-apparater om året, hvilket ikke er særlig meget for en moderne tv-fabrik. Foxconn vil investere cirka 1 milliard US dollars, eller hvad der svarer til lidt under 6 milliarder danske kroner.
Det skal understreges, at Foxconn ikke vil producere egentlige LCD-TV-paneler på fabrikken, men i stedet færdige tv-skærme. LCD-panelerne skal således hentes fra andre fabrikker før tv-skærmene samles. Foxconn vil angiveligt dedikere omkring halvdelen af produktionen til touch-baserede Smart TV, der skal sælges på de europæiske markeder.
Foxconn producerer allerede bærbare computere i Chongqing.
- Kilde: ChinaDaily, Hon Hai pressemateriale