Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonAUO står til bøde på 5,5 mia. i LCD-priskartelsag - FlatpanelsDK

AUO står til bøde på 5,5 mia. i LCD-priskartelsag

15 Mar 2012 | Rasmus Larsen |

Samsung, Sharp og LG har allerede betalt betydelige bøder i en sag om priskartel indenfor LCD-paneler i årene 1996 til 2006. Taiwanske AU Optronics - den fjerdestørste LCD-producent - er nu også fundet skyldig og risikerer op imod 1 milliard dollars i bøde (over 5,5 milliarder kroner).

Priskartel på LCD-paneler

I alt otte producenter af LCD-paneler er beskyldt for at være involveret i kæmpe sag om dannelse af priskartel på LCD-paneler fra 1996 til 2006. AU Optronics var den eneste producent der erklærede sig ikke-skyldig, men retten har tydeligvis en anden holdning.

AUOs LCD-fabrik i Kina
AUO er beskyldt for at være en del af et priskartel på LCD-paneler, sammen med Samsung, LG, Sharp og 4 andre LCD-producenter


AUO står til en samlet bøde på op imod 1 milliard dollars, idet retten mener, at AUO har tjent 500 millioner dollars i forbindelse med den kunstige prissætning. LG har allerede betalt mere end 400 millioner dollars i bøder over to gange. Sharp, Samsung, CPT, CMI og to andre LCD-producenter er også blevet idømt bøder.

Anklagerne beskylder blandt andet virksomhedslederne for at have mødtes mere end 60 gange på hoteller og barer for at diskutere priser på LCD-paneler. Det skal understreges, at der ikke foreligger beskyldninger mod de afdelinger, som laver LCD-TV der sælges; udelukkende de divisioner i virksomhederne, der står for selve produktionen og salget af de rå LCD-paneler.

AUO melder, at de vil appellere sagen.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

HDR10+ Advanced får streaming-premiere før Dolby Vision 2

14 Aug 2026 |

Ny milliardaftale slipper 'The Walking Dead' fri på dansk Netflix

14 Aug 2026 |

Guide: Hvad er RGB LED og hvilke TV-skærme har det?

13 Aug 2026 |

Biografmarkedet på retræte i Europa

12 Aug 2026 |

Dit liv som tv-kunde de næste fem år

11 Aug 2026 |

Nyt billigere 2-lags OLED-panel med bedre farver udviklet af LG Display

10 Aug 2026 |