Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSamsung opdaterer Smart TV udvikler-platform - FlatpanelsDK

Samsung opdaterer Smart TV udvikler-platform

04 Jan 2012 | Rasmus Larsen |

Selvom Samsung forventes at springe på Google TV-vognen i 2012,  arbejder de fortsat på deres nuværende Smart TV-platform. Samsung har netop opdateret udvikler-platformen (SDK) til version 3.0 med understøttelse af USB-controllers, betalinger og reklamer.

Samsung Smart TV 3.0

Samsung giver udviklerne til deres Smart TV-platform nye muligheder med SDK 3.0 (software developer kit).

Samsungs Smart TV
Samsungs Smart TV får snart nye muligheder


Nu kan udviklerne af Tv-apps benytte USB-controllere, tastaturer og joysticks samt implementere reklamer i deres Tv-apps. Samtidig åbner Samsung for et betalingsmodul, så der nu kommer betalings-apps på Samsungs Smart TV.

Samsungs udviklerforum har pt. 25.000 tilmeldte brugere fra 140 lande, men taget antallet af Tv-apps i betragtning, er det nok ikke alle der er lige aktive.

Hvad dette kommer til at betyde for Samsungs Google TV-planer vides ikke på nuværende tidspunkt, men der er en mulighed for at Samsung vil satse på to Smart TV-platforme samtidig – ligesom Sony gør det i dag med Bravia Internet Video og Google TV. De nye muligheder vises frem på CES 2012.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |