Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonAcers nye HR274H har 2D-til-3D konvertering - FlatpanelsDK

Acers nye HR274H har 2D-til-3D konvertering

01 Dec 2011 | Rasmus Larsen |

Acer har efterhånden spyttet en del 3D-skærme ud, og her er den seneste tilføjelse. Skærmen er døbt HR247H og kommer med et 27-tommer Full HD-panel, som viser 3D via den passive 3D-teknologi.

Acer HR274H

Acer elsker 3D, og deres nye 27-tommer skærm er af den passive variant. Ved at udnytte polariserede 3D-briller kan brugere nyde spil og film i 3D. Acer praler også med en real-time 2D-til-3D-konverteringsfunktion, der giver brugeren mulighed for at omdanne alt 2D-indhold til 3D via software.

Acer HR274H
Acer HR274H – 27-tommer passiv 3D-skærm


Den integrerede HDMI-port spiser gerne 3D-signaler fra Blu-ray-afspillere og spilkonsoller. Samme HDMI-port giver også mulighed for at opleve spil, video og billeder i 3D fra en PC. Alternativt kan PC’en tilsluttes via D-SUB (VGA).

Acers skærm er baseret på et TN-panel med en opløsning på 1920x1080 pixels samt Edge LED-baggrundsbelysning.

Acer HR274H kommer på markedet i USA og Europa inden længe. Den danske pris kendes endnu ikke, men der nævnes en pris på 450 Euro. Der medfølger et par polariserede 3D-briller.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Microsoft hæver prisen på Xbox konsoller og nye spil

02 May 2025 |

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |