Google arbejder på ny Google TV med Apps
Sidste års store lancering af Google TV blev en fuser. Nu gør Google klar til næste generation af Google TV, og opdagelser peger på, at Google er ved at klargøre Android Market i en TV-variant. Google har også netop købt SageTV, der har lavet mediecentre-løsninger til PC, MAC og Linux.Google TV floppede i første omgang
Flere kilder pegede overfor FlatpanelsDK på, at store producenter såsom Samsung og Toshiba ville hoppe med på Google TV-vognen i forbindelse med CES 2011 udstillingen i januar 2011. Det skete dog ikke. Insidere forklarede bagefter, at Google i sidste øjeblik trak stikket og bad producenterne om at vente med deres præsentationer, da Google angiveligt ikke selv var tilfreds med Google TV platformen. De rygter kan vel nærmest bekræftes af, at Samsung henne i hjørnet på udstillingen ikke havde fået fjernet Google TV prototyper på CES-udstillingen.FlatpanelsDK stillede spørgsmålet: Hvor blev Google TV af på CES 2011 og siden da har der også været tavshed omkring Googles projekt, der var udset til at revolutionere TV-branchen. De optimistiske forventninger til Sonys fladskærme med Google TV og Logitechs HD-boks, blev hurtigt vendt til skuffende blikke. Nu lader det til at Google lægge an til Google TV version 2.
Sony var først med Google TV, som dog aldrig blev en succesGoogle køber SageTV
Google har netop opkøbt en mindre virksomhed kaldet SageTV, der siden 2002 har været kendt for mediecentreløsninger til PC, MAC og Linux, samt deres egen mediecenter-boks. SageTV har desuden arbejdet meget med optagefunktionalitet og det såkaldte placeshifting, hvor man kan overføre sine Tv-kanaler til f.eks. en iPad eller en bærbar computer over internettet.Google specificerer ikke hvad de præcis ønsker at bruge SageTVs teknologi til, men udtaler i forbindelse med opkøbet: - “The SageTV team has developed the latest in media management software, and we look forward to working with them to take this technology to the next level.”
SageTVs brugerflade, kilde: GeektonicGoogle på vej med Android Market til TV-skærmen?
Rygterne om en ny generation af Google TV understøttes desuden af opmærksomme brugeres opdagelser. Brugere af Logitechs nuværende Google TV-boks og Sonys fladskærme med indbygget Google TV kan nemlig nu se deres enheder opstillet som ”other”, hvis de logger ind i Android Market. Android Market er Googles App markedsplads til mobiltelefoner og tablets. Google har tidligere luftet tankerne om at bringe Android Market ind på fladskærme, men med den seneste udviklinger, begynder en konkret lancering at tage form. Så kan vi forvente en ny version af Google TV med Sage TVs mediecenter-funktioner og Android Marked på CES 2012? Det kunne meget vel være tilfældet. Vi holder jer opdateret indtil da. Kilde: Google, SageTV, Geektonic, Engadget