Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonTilslut strøm & billede til Asus MS248B med ét kabel - FlatpanelsDK

Tilslut strøm & billede til Asus MS248B med ét kabel

10 Jun 2011 | Rasmus Larsen |

Asus nye 24-tommer skærm MS248B ligner på overfladen mange andre skærme. Den er dog ganske unik idet den kun kræver tilslutning af ét kabel, der leverer både billede og strøm. Det muliggøres med USB 3.0 – næste generation af USB.

Asus MS248B behøver kun ét kabel

Der er flere eksempler på skærme, der får videosignalet over USB eller skærme, der får videosignalet fra PC’en trådløst. Fælles for dem alle er dog, at de kræver et separat strømkabel. Det vil Asus gøre op med, når de sender deres nye 24” MS248B skærm på markedet. MS248B har en USB 3.0 (næste generation af USB, som understøtter højere hastighed) og gennem USB 3.0 stikket kan der leveres både billede og strøm. På den måde behøver skærmen ikke tilsluttes til en stikkontakt, kun til computeren.

Asus MS248B får strøm og billede gennem USB 3.0
Asus MS248B får strøm og billede gennem USB 3.0

En af forklaringerne på, at MS248B klarer opgaven, er skærmens ekstremt lave strømforbrug. Ved at anvende LED-belysning og ved at skære alt overflødigt såsom højttalere, webcam, kortlæser og lydudgange fra, kan Asus bringe strømforbruget ned på blot 9 W. Et så beskedent effektforbrug kan leveres via USB 3.0. Alligevel er skærmen på papiret på niveau med andre tilsvarende 24-tommer skærme og har således en opløsning på 1920x1080 pixels, en responstid på 2 ms (g2g) og en tykkelse på blot 16.5 mm. Skærmen er baseret på et TN-panel. USB 3.0 standarden kan således vise sig at blive ganske interessant for fremtidens skærme, hvis producenterne vælger at støtte op omkring den. I dag er USB 2.0 meget udbredt og USB 2.0 kan også levere billedsignaler til skærme – om end dog ikke med samme høje billedkvalitet som via f.eks. HDMI eller DVI. USB 3.0 kæmper i øvrigt med Apple/Intels nye Thunderbolt-stik, der også klarer billedsignaler, og som Apple bruger til netop skærm-stik i deres nye iMacs. Kilde: ITProportal.com
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |