Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonSamsung SA850 med nyt Super PLS-panel - FlatpanelsDK

Samsung SA850 med nyt Super PLS-panel

14 Feb 2011 | Rasmus Larsen |

Samsung har udviklet en variant af IPS-panelteknologien kaldet Super PLS (plane to line switching). Samsungs kommende PC skærmserie kaldet SA850 er den første til at udnytte Super PLS LCD-panelet.

Samsung SA850

Samsung afslørede de to SA750 and SA950 modeller på CES 2011, men det lader til, at Samsung også har en SA850 skærm på vej. SA850 er rettet mod grafisk og fotografisk brug og udnytter Samsungs Super PLS-paneler.

Samsung SA850
Samsung SA850, kilde: Computerbase.de


PLS er en forkortelse for"plane to line switching" og er dybest set en variant af den populære IPS-teknologi, som anvendes i eksempelvis Dells populære skærme.

SA850 lanceres i første omgang i 27 tommer med en 2560x1440 opløsning. Panelet har bredt farverum med 100 % sRGB, 5 ms (g2g) responstid, 178/178 betragtningsvinkler, og 10 bit farvedybde. Foden tilbyder desuden tilt, højde, dreje og pivot-justering. Samsung nævner også en Eco-lyssensor, USB 3.0 porte og et sort finish.

Der foreligger stadig ingen detaljer omkring pris eller lanceringsdato.

Lær mere om PLS LCD-teknologien her.

Det tyder i øvrigt også på, at Samsung vil lancere to nye PC-skærme kaldet CA650 og SA650. Vi har ikke specifikationerne på disse, men de vil angiveligt anvende Samsungs traditionelle VA-paneler.

Kilde: Computerbase.de

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Viaplay udlejer nu film i 4K

10 Feb 2026 |

Viaplay hæver igen priserne

09 Feb 2026 |

Sony trækker sig fra Blu-ray optagere

09 Feb 2026 |

Danske titler fra Nordisk Film er begyndt at rykke ind på Disney+

09 Feb 2026 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Apple TV i februar

09 Feb 2026 |

Dolby Vision forsvundet på Disney+ midt i patentstrid

06 Feb 2026 |