Philips var den første producent, som lancerede en 21:9 fladskærm i det ekstra brede format, som biograferne anvender. Nu er JVC på vej med deres 21:9 TV. Et sådan er blevet vist frem og JVC angiver, at det formentlig kommer på markedet senere i 2011.
21:9 Tv fra JVC
Philips lancerede i 2009 deres Cinema 21:9 og i 2010 deres 3D Cinema 21:9. Det ekstra brede 21:9 format, er det format – med god tilnærmelse – som biograffilm produceres i. Det er også grunden til, at der stadig er sorte bjælker i top og bund, når du ser en Blu-ray film på en normal fladskærm.

JVC 21:9 Tv, Kilde: Engadget
Efter Philips fulgte den amerikanske producent Vizio, der i 2011 lancerer deres variant af et 21:9 Tv. Og nu ser det ud til at JVC kan blive den næste til at understøtte det ekstra brede format.

JVC 21:9 Tv, Kilde: Engadget
JVC har demonstreret et 50-tommer Tv i 21:9-formatet. Tv’et har en Full HD opløsning og viser desuden 3D. JVC nævner, at Tv’et muligvis kommer i flere forskellige størrelser modsat Philips Tv, der kun findes i én størrelse. En internetplatform skal også bringes i spil, lyder det.
Skærmen, som du ser på billederne ovenfor er endnu en prototype, men JVC regner med at frigive deres 21:9 Tv på markedet i tredje kvartal af 2011 – dog kun i USA indledningsvis. Ikke desto mindre ser det dog ud til, at 2011 bliver året, hvor 21:9-formatet får støtte af andre end Philips.
Lad os høre din mening om 21:9 formatet. Giver det værdi for filmelskerne derude?
Kilde: Engadget.com