LG har annonceret, at de vil lancere nye 3D-briller designet af Alain Mikli; en fransk briller designer, på CES 2011 udstillingen i Las Vegas i januar. De nye 3D-briller medfølger til LGs nye 2011 3D fladskærms-Tv.
Nye LG 2011 3D-briller
Med over 30 års historie og tradition, er den franske designer Alain Mikli blevet anderkendt i brille-branchen. Nu er LG og Alain Milki gået sammen om at designe LGs nye 3D-briller, som skal introduceres i 2011.

LGs nye 2011 3D-briller
Den nye 3D-brille løfter standarden for 3D-briller hvad angår design, pasform og komfort, siger LG. I modsætning til den nuværende 3D-brille der lavet af plastik, har LG og Mikli valgt at skabe den nye variant fra udvalgte metaller; i den franske designers strømlinede signatur-design.
- "Talrige undersøgelser har vist, at af alle de udfordringer 3D-teknologien står overfor, rangerer brillerne altid tæt på toppen" siger Havis Kwon, formand for LG Electronics Home Entertainment afdeling.
"Faktum er, 3D-briller ikke behøver at være grimme og ubehagelige. Vi har netop bevist, at der med Monsieur Miklis hjælp, kan skabes måske de bedste og mest stilfulde 3D-briller i verden"

LGs nye 2011 3D-briller
LGs kommende 3D-brille er ergonomisk designet til at give bedre komfort. Vægt-forholdet mellem forsiden og bagsiden, betyder at seeren vil opleve mindre gene, når brillerne bæres over en længere periode. En speciel næse-holder giver et optimalt fit omkring næseryggen. Hængslerne som er ekstra lange, sikrer også at brillerne passer perfekt omkring siderne af hovedet, påstår LG..
Den nye 3D-brille fra LG vil blive vist frem på CES 2011 udstillingen i Las Vegas i starten af januar. Den vil herefter blive tilgængelig i hele verden og medfølge til LGs dyrere 3DTV.