Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-samsungbdc6900.jpg" alt="Samsung 3D"></div>CES 2010: Samsung BD-C6900 til 3D og ny BD-C7500 - FlatpanelsDK Samsung 3DCES 2010: Samsung BD-C6900 til 3D og ny BD-C7500">

Samsung 3D
CES 2010: Samsung BD-C6900 til 3D og ny BD-C7500

08 Jan 2010 | Rasmus Larsen |

På CES præsenterer Samsung sine nye Blu-ray produkter, herunder BD-C6900 og BD-C7500 Indledningsvis lancerer Samsung fem nye Blu-ray afspillere på det nordiske marked. Det nye i år er, at samtlige Blu-ray afspillere har internet@TV med platformen til Samsung Apps preinstalleret, og så kommer den første 3D Blu-Ray afspiller.

FlatpanelsDK følger i disse dage CES 2010, hvor alle producenterne præsenterer deres nye 2010 fladskærme og produkter. Læs mere om alle nyhederne fra bl.a. Sony, Samsung, Sharp, LG, Philips og Panasonic her: CES 2010 Tema


Internet@Tv og DLNA

Med sin Blu-ray afspiller koblet til internettet – enten trådløst eller via kabel – er internet@TV genvejen til flere tjenester på internetet, som kan vises direkte på TV’et. Desuden fungerer internet@TV på alle TV-apparater via Samsungs Blu-ray afspillere.

Alle Samsungs Blu-ray afspillere er forberedt til trådløs opkobling, og en del af dem har det indbygget. Derudover understøtter samtlige afspillere, undtagen en, DLNA, hvilket indebærer, at de kan kommunikere med andre enheder og overføre musik, film og billeder mellem sig.

BD-C6900 til 3D-film

Både lydentusiaster og filmelskere kan nu nyde film optaget i 3D i full HD hjemme i sofaen. BD-C6900 er Samsungs første Blu-ray afspiller, som er forberedt til 3D og understøtter den nye 3D-standard til Blu-ray.
Det er en forudsætning med et TV, som kan afspille i 3D-format for at kunne se 3D-film. F.eks. Samsungs nye LED-TV modeller.

Samsung BD-C6900
Samsung BD-C6900


BD-C6900 afspiller naturligvis også DVD og Blu-ray-film som vanligt i 2D. Derudover har den indbygget trådløst netværk.

Samsung BD-C6900 er på markedet i løbet af andet kvartal af 2010.

Flad BD-C7500 til at hænge på væggen

Kun 28 millimeter tyk er Samsungs BD-C7500, verdens slankeste Blu-ray afspiller.
Med inspiration fra træ, er dens blanksorte ydre særdeles stilfuldt, og den kan med fordel hænges op på væggen – alternativt kan den placeres i en 25-grad vinkel eller lægges fladt på hjemmets TV-hylde.

Samsung BD-C7500
Samsung BD-C7500


Uanset hvad kommer BD-C7500 i højere grad til at blive opfattet som et møbel end som et stykke forbrugerelektronik. BD-C7500 understøtter både trådløst netværk og DLNA med henblik på at kunne overføre data mellem forskellige enheder.

Samsung BD-C7500 er i butikkerne i løbet af andet kvartal af 2010.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Thomson lancerer 100" Google TV til vild startpris i Danmark

01 May 2025 |

Nordflix? Kulturministeren vil skabe nordisk alternativ til Netflix

01 May 2025 |

'Drømme OLED' med blå PHOLED klar til produktion, siger LG Display

01 May 2025 |

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |