Sony: Vi fortsætter med OLED

Vores store HDTV tema ruller! Vi kigger nærmere på mulighederne der findes for HDTV på det danske marked i dag, og hvad vi kan forvente os indenfor overkommelighed fremtid. Følg vores store 2-ugers HDTV tema her: HDTV Tema
Efter der tidligere var rygter om, at Sony måske ville udsætte store OLED-TV, melder Sony nu klart ud og understreger, at man ikke har planer om at udsætte større OLED skærme. Det underbygger også yderligere rygterne om, at XEL-2 – efterfølgeren til XEL-1 – præsenteres på dette års IFA 2009 messe.
Sony har været hurtigt ude og afkræfte de rygter der begyndte at florere tidligere. Man melder således ud fra Sonys side, at OLED-interessen bestemt ikke mindsket på det seneste. Således fortæller Sony i et interview til Techradar.
Sony planlægger således også gradvist at øge investeringerne i OLED-teknologien, som man kalder arvtageren til LCD teknologien. Sony er dog stadig ikke klar til at melde OLED klar til kamp. Man har stadig nogle problemer, som skal elimineres, før OLED for alvor kan få indtog på markedet.
OLED teknologien skal – ud over at fungere som decideret skærmteknologi – også åbne for en række andre applikationer, såsom nye lysapplikationer og livsstilprodukter. OLED teknologien tilbyder fleksibel og bred integrationen pga. det lave strømforbrug, den tynde profil, muligheden for bøjelige skærme og andre elementer, som ikke opfyldes af LCD og plasma i dag.
Læs mere om den kommende XEL-2 skærm her, som Sony forventes at vise frem på IFA 2009 messen, der afholdes i Berlin til september. Flatpanels.dk er naturligvis i Berlin for at dække den store elektronikmesse.: Rygte: Sony viser større OLED frem på IFA 2009