Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini_Pio_RIP.jpg"></div>Pioneer bekræfter at Tv produktion lukkes - FlatpanelsDK Pioneer bekræfter at Tv produktion lukkes">

Pioneer bekræfter at Tv produktion lukkes

12 Feb 2009 | Rasmus Larsen |

Vi skrev i weekenden omkring spekulationer fra det japanske nyhedsbureau Nikkei Net Interactive, der gik på, at Pioneer ville lukke for Tv-produktionen. Det bekræfter Pioneer nu sammen med meldingen om markante omlægninger i andre divisioner.

Den japanske gigant indenfor professionel- og forbrugerelektronik er i økonomiske vanskeligheder, som forstærkes yderligere af finanskrisen. Først og fremmest lyder meldingen, at man vil fyre omkring 10.000 medarbejdere inden for koncernen, fordi der forventes et rekordstort (Pioneers eget ordvalg) underskud for regnskabsåret 2009.

Man har derfor set sig nødsaget til at lukke for Tv produktionen, hvilket vil blive effektueret fra marts 2010. Det betyder altså enden for Pioneers ellers meget populære og anmelderroste Tv. Der vil imidlertid stadig blive ydet support og service på produkterne efter lukningen i marts 2010.


Pioneer har allerede lukket plasmapanel-fabrikker ned i England og USA.

Der var ellers tidligere snak om, at Pioneer ville samarbejde med Panasonic omkring plasma-Tv, men denne plan ser således også ud til at blive droppet.

Pioneer vil fortsætte med at udvikle DJ udstyr, mens man i DVD divisionen vil kigge efter en joint venture sammenslutning. Fokus i fremtiden vil desuden ligge på bilelektronik, som man ønsker at blive førende på.

Dette ser således ud til at være den endegyldige afslutning på en æra med fantastiske Tv fra den bedste producent af Tv apparater på markedet – en sørgelig afslutning.

Kilde: Pioneer Europe

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Netflix udskyder endnu en storfilm for at give biografpremiere

22 May 2026 |

Første Chromecast begynder at fejle hos brugerne

22 May 2026 |

Oversigt: TCL 2026 TV-skærme

21 May 2026 |

LG introducerer første 1000Hz 1080p monitor

21 May 2026 |

Google TV klargøres til LG-agtig pege-fjernbetjening – hvorfor?

20 May 2026 |

TV 2 Play-kunder kan nu tilkøbe Disney+ og Apple TV med rabat

20 May 2026 |