Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-sed.jpg"></div>SED i patentstridigheder - FlatpanelsDK SED i patentstridigheder">

SED i patentstridigheder

03 Jan 2007 | Rasmus Larsen |

Canon og Toshiba er løbet med hovedet mod muren endnu en gang, hvilket har ledt til en yderligere komplikation af hele SED (Surface-conduction Electron-emitter Display) produktionen.

Canon og Toshiba er i disse dage ved at opføre en SED produktionsfabrik i Hyogo, men firmaet Nano-Proprietary Inc. har blandet sig. Nano Proprietary Inc. besidder nemlig en patent vedrørende SED, som de i sin tid godkendte til brug for Canons udvikling af teknologien. Nano Proprietary Inc. mener imidlertid, at brugen i joint venture afdelingen mellem Canon og Toshiba ikke er lovlig, hvilket de nu også har fået rettens ord for.


Canon har efterfølgende forsøgt at få SED afdelingen, og joint venture virksomheden, anerkendt som et datterselskab til Canon, men uden held. Hovedargumentet var, at Canon ejer en aktie mere end Toshiba, men retten vurderer, at Toshiba har for stor indflydelse til at anerkende joint venture enheden som et datterselskab.

Canon og Toshiba sidder i øjeblikket i samråd for at finde en løsning på problemet. De to mest sandsynlige udfald bliver et større ejerskab til Canon eller en løsning, hvor Toshiba skal betale royalties til Nano Proprietary Inc. for hvert panel.

Der er ikke forlydender om, hvor meget det har udsat SED produktionen.

Læs mere om SED teknologien her: Panelteknologier
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Wiz lancerer HDMI Sync Box til stemningslys bag TV'et

30 Apr 2025 |

Streaming-kalenderen: Nyt på Netflix i maj

30 Apr 2025 |

OLED opfattes som 1,5x lysere end LCD, hævder Samsung Display

30 Apr 2025 |

77" OLED for første gang under 12.000 og 83" under 16.000 kroner

29 Apr 2025 |

Stærkere TV 2 regionale streamingtjenester på vej

29 Apr 2025 |

Nye streaming-sticks kan trække strøm direkte fra TV'et

29 Apr 2025 |