Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reasonMedieudviklingen 2024: On demand voksede trods perfekt flow-tv år - FlatpanelsDK

Medieudviklingen 2024: On demand voksede trods perfekt flow-tv år

22 Jan 2025 | Per Fanefjord Laursen |

Flow-tv sening var vigende i 2024, trods et år der var spækket med store live-begivenheder, herunder fodbold EM, som normalt er guld værd for traditionelt linært tv.

Streamingtjenesterne DRTV og TV 2 Play styrkede deres tilstedeværelse på i et 2024-marked, som ellers er præget af mild afmatning, konkluderer DR Analyse i rapporten 'Medieudviklingen 2024', som udkom den 21. januar.

DRTV øgede sin ugentlige dækning med fire procentpoint (til 39%) og TV 2 Play gik frem med fem procentpoint (til 29%), mens Netflix (32%) og YouTube (55%) faldt lidt tilbage for andet år i træk. 

Trenden er værd at hæfte sig ved, skriver analysechef Dennis Christensen, Danske Medier (tidl. analysechef i DR) på LinkedIn:

- "På streaming vokser både TV 2 Play og DRTV, alt imens brugen af de fleste andre tjenester går en smule tilbage. Det er værd at hæfte sig ved, at den gammelkendte sandhed om at danskerne foretrækker dansk indhold – og at det kringlede danske sprog er en konkurrencefordel for medierne."


Amazon vokser i Danmark

Mads Emil Sejrbo Lidegaard
Mads Emil Sejrbo Lidegaard, DR
Blandt tjenester i næste lag havde Viaplay en stabil ugentlig dækning på 23%, men et fortsat fald i minutforbrug. Det har sandsynligvis haft konsekvenser, at Viaplay mistede vigtige sportsrettigheder, herunder dele af Superligaen, som man nu deler 50-50 med TV 2, vurderer DR Analyse. Det hører med til analysen, at Amazons Prime Video er vokset pænt siden 2022 til en ugentlig dækning på 7% og samtidig i tidsforbrug. - "Jeg noterer mig, at Prime Video i 2024 stod for en meget høj procentuel vækst i ugentlig dækning," sagde DRs analysechef Mads Emil Sejrbo Lidegaard på morgenmødet ’DR Deler’, hvor Flatpanels lyttede med.

Medieudviklingen 2024

Kilde: Medieudviklingen 2024

Danske udbydere dominerer

Hvis man i stedet bedømmer markedsaktørerne på tidsforbrug, tager DR TV og TV 2 Play 61% af seertiden, hvilket er cirka samme niveau som de senere år. Tidsforbruget på Viaplay, Warner Bros. Discovery og Disney, altså de kommercielle broadcastere, stod i 2024 for 17% af forbruget, mens YouTube og Netflix, de største af de rene streamingtjenester, tilsvarende stod for 17%, hvilke også er ret stabile niveauer.

Medieudviklingen 2024

Kilde: Medieudviklingen 2024

On demand tv sening vokser

DRs nye rapport hæfter sig også ved, at flow tv sening er vigende, trods et 2024, der var spækket med store live-begivenheder, der almindeligvis er guld værd for flow tv – lige fra tronskiftet i begyndelsen af året til EM i herrefodbold og OL hen over sommeren. Ugerne omkring tronskiftet gav det højeste lineære tv-forbrug i 2024, og proklamationen af H.M. Kong Frederik X på Christiansborgs balkon var årets mest sete tv-program med 2,3 millioner seere på tværs af DR og TV 2. Ikke desto mindre blev 2024 alligevel et år, hvor on demand-sening var i vækst i forhold til 2023 og der var et samlet fald i lineær sening fra 113 til 106 minutter dagligt pr. dansker. - "Trods de mange live events i 2024 overhalede on demand den linære sening i fjerde kvartal," sagde DRs Mads Emil Sejrbo Lidegaard, der estimerer stigende on demand sening i 2025, hvor der er færre helt store live events.

Medieudviklingen 2024

Kilde: Medieudviklingen 2024

Firedobling af sportstimer

De danske tv-selskaber har firedoblet antallet af sendetimer med sport fra 2012 til 2024. Og tidsforbruget på sportsindhold endte på et rekordhøjt niveau sidste år, hvor hver borger brugte i gennemsnit 116 timer – eller næsten fem døgn af året hver – på tv sport. I 2024 var det mediebegivenheder som OL og PL i Paris, EM i herrefodbold, Tour de France, Wimbledon-tennis og håndboldkvindernes EM, der sugede seertimer til sig.

Facebook er kongen

DRs rapport beskæftiger sig med mange andre medieforhold, herunder sociale medier. Nyt er, at børn mellem 9-14 år muligvis skruer lidt ned for forbruget af sociale medier, konkluderer rapporten. Samtidig afslører rapporten dog betydelig stabilitet; unge, voksne og ældre danskere bruger sociale medier i nogenlunde samme omfang som i de senere år. - "Det er muligt, vi hvert år taler om, at Facebook taber højde, men Facebook er suverænt det største sociale medie i Danmark," sagde Mads Emil Sejrbo Lidegaard.
Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Home entertainment fortsatte op i 2024, biografer og skiver ned

19 Feb 2025 |

OLED-monitorer spås nyt salgsboom i 2025

19 Feb 2025 |

Google TV OS får support for bagbelyste fjernbetjeninger

18 Feb 2025 |

Viaplay vil vise reklamer i alle pakker

17 Feb 2025 |