Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-samsungup5500.jpg"></div>CES 2008: Samsung lancerer 2 Blu-ray afspillere - FlatpanelsDK CES 2008: Samsung lancerer 2 Blu-ray afspillere">

CES 2008: Samsung lancerer 2 Blu-ray afspillere

09 Jan 2008 | Rasmus Larsen |

Samsung benytter festlighederne på dette års CES messe i Las Vegas til at præsentere deres to nye Blu-Ray afspillere, hvor den ene er en kombi-afspiller der også kan afvikle HD-DVD skiver.

Samsungs to nye HD (high definition) afspillere hedder henholdsvis BP-P1500 og BD-UP5000. Lad os prøve at kigge lidt nærmere på de to maskiner.

BP-P1500
Samsung BD-P1500 er fjerde generation af Blu-Ray fra Samsung. Samsung var blandt de første til at introducere en Blu-Ray afspiller på markedet og siden da er der sket en ret hastig udvikling.

BP-P1500 understøtter naturligvis 1080p formatet, ligesom den også kan sende signaler i 1080i og 720p (og opskalere DVD skiver til de forskellige HD opløsninger). Afspilleren understøtter desuden 7.1 PCM, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD HR og MA samt bitstream audio via HDMI udgangen.

Highslide JS
Samsung BD-P1500


HDMI udgangen er i version 1.3 og afspilleren er profile 1.1. BD-P1500 har desuden en internetindgang, som giver adgang til ny software.

Prisen for BD-P1500 er ikke oplyst, men det skal angiveligt ramme hylderne herhjemme i løbet af 2. kvartal 2008.

BD-UP5500
Samsungs anden nylancering i forhold til de nye HD formater, er Duo-afspilleren, som klarer både Blu-Ray og HD-DVD. Hvis ikke HD-DVD havde rendt ind i kraftig modvind her op til CES 2008, havde UP5500 lignet en sikker vinder, men lige nu ligner det i stedet en afspiller til brugere, der allerede har en samling af HD-DVD film, frem for en afspiller til forbrugeren der stadig ikkr har prøvet kræfter med HD universet.

Samsung BD-UP5500 lanceres først på markedet senere i 2008 (angiveligt i anden halvdel), men der foreligger dog allerede flere detaljer.

Highslide JS
Samsung BD-UP5500


Der nævnes blandt andet HDMI udgang i version 1.3 og internetindgang, så man kan opdatere firmware direkte fra nettet. Der nævnes i øvrigt 1080p24 support samt muligheden for at benytte de interaktive elementer for både HD-DVD og Blu-Ray standarderne.

BP-UP550 understøtter desuden 7.1 PCM, DTS-HD HR og MA, samt Dolby TrueHD bitstream output via HDMI.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Ældre Apple TV-bokse får ikke tvOS 27

09 Jun 2026 |

Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

08 Jun 2026 |

Sony udruller trådløs lydplatform til TV-modeller fra 2023-2025

08 Jun 2026 |

Netflix vil lave færre, bedre film, men ikke biograffilm

08 Jun 2026 |

LG & Samsung når milepæl med første 'DisplayHDR 1000 True Black' paneler

08 Jun 2026 |

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |