Your browser is not Javascript enable or you have turn it off. We recommend you to activate for better security reason<div class="billede"><img src="billeder/mini-samsungm87.jpg"></div>Philips falder tilbage i 1. kvartal, Samsung nummer 1 - FlatpanelsDK Philips falder tilbage i 1. kvartal, Samsung nummer 1">

Philips falder tilbage i 1. kvartal, Samsung nummer 1

24 Jun 2007 | Torben Rasmussen |

Analysefirmaet iSuppli har frigivet tal for salget af fladskærme i første kvartal af 2007. Tallene viser, at Samsung ligger suverænt i front, forfulgt af henholdsvis Sony, Philips, Sharp, og LG.

Philips er faldet fra en anden plads i fjerde kvartal af 2006 til en tredjeplads i første kvartal af 2007. Philips har oplevet et fald i salget på hele 26 %. En del af forklaringen ligger i, at det fjerde kvartal generelt er meget stærkt pga. julesalget - og alle fem producenter er da også faldet tilbage - men ifølge iSuppli skal grunden for Philips tilbagegang også findes et andet sted.

iSupplis Andrew Murray nævner i notat, at Philips stadig ikke har tilstrækkelig direkte kontrol over deres udbud af paneler. Philips er stadig en del af LG.Philips, som producerer LCD paneler, men Philips benytter også paneler fra f.eks. Sharp.

Highslide JS


Som nævnt tidligere skyldes Philips fald og det generelle fald i salget dog også, at fjerde kvartal er et meget stærkt kvartal. I 4. kvartal blev der eksempelvis solgt 15.211.359 enheder, mens der i første kvartal blev solgt 13.922.939.

De andre giganter faldt også tilbage. Disse indbefatter Samsung, Sony, Sharp og LG som havde respektive fald på 7.3, 13.7, 8.8 og 8.3 %. Overordnet faldt markedet 8.0 %.

Den nye situation bevirker i, at Sony nu kan kalde sig for den andenstørste LCD producent i 1. kvartal af 2007 – hvert fald ifølge iSuppli analyse. Sony har overtaget 2. pladsen fra Philips. Sharp placerer sig på en fjerdeplads og LG placerer sig på en femteplads.

Highslide JS


Sammen har de fem fladskærmsgiganter knap 61 procent af markedet.

Samsung placerer sig stadig suverænt i front med en global markedsandel på 16,83 %. Sony, Philips, Sharp og LG har markedsandele på henholdsvis 12,61 %, 12,15 %, 11,31 % og 7,82 %.

Samsungs succes skyldes ifølge Andrew Murray, at de har god kontrol over deres panel levering i S-LCD samarbejdet med Sony, og at de deraf har kunnet markedsføre sig selv effektivt og med meget konkurrencedygtige priser.

Tilmeld dig Flatpanels Nyhedsbrev

Seneste nyheder, artikler og anmeldelser i indbakken.

Flere nyheder

Ældre Apple TV-bokse får ikke tvOS 27

09 Jun 2026 |

Apple præsenterer tvOS 27 med fokus på hastighed

08 Jun 2026 |

Sony udruller trådløs lydplatform til TV-modeller fra 2023-2025

08 Jun 2026 |

Netflix vil lave færre, bedre film, men ikke biograffilm

08 Jun 2026 |

LG & Samsung når milepæl med første 'DisplayHDR 1000 True Black' paneler

08 Jun 2026 |

Rygte: Sony lancerer nye 48-83" Bravia 6 OLED TV i år

05 Jun 2026 |