Hvad betyder Ultra HD og 4K rent faktisk for vores tv-skærme, afspillerbokse, film og spil? FlatpanelsDK giver et indblik i Ultra HD, der handler om meget mere end antallet af pixels. Ultra HD er fremtiden.
Vi kan afsløre deres nye 2013 LED og plasma-tv, samt de nye Ultra HD-tv. Samsungs OLED-TV forventes også lanceret i 2013. I 2013 handler det først og fremmest om Smart TV og nye funktioner, men Samsung lover også flere forbedringer på billedkvalitet.
Smart TV-funktionerne kan findes i flere tv end nogensinde og LG vil også lancere deres første OLED-TV og Ultra HD-tv, sammen med nye LED og plasma-modeller. Blandt Smart TV-nyhederne finder man Miracast og NFC, og Cinema 3D er også integreret i de fleste tv.
Nu med mediebokse. Se vores liste over officielle anbefalinger af både TV og monitors. Listen opdateres løbende. Opdateret: 8. marts 2013.
Du har Netflix, YouBio, Viaplay og måske HBO. Men vidste du, at forskellige bokse giver forskellige billedkvalitet? Hvilke bokse har hvilke streamingtjenester? Hvad med strømforbrug? FlatpanelsDK kigger på de bedste løsninger til streaming. Opdateret
Spar penge når lagrene skal tømmes: Der sælges lige nu ud af 2012-fladskærme for at gøre plads på lagrene til 2013-fladskærmene. Derfor er det et godt tidspunkt at købe tv på. Vi giver et overblik i Tilbudsjagten.
FlatpanelsHD
Her er du: Startside - Nyheder


Samsung SB970 med PLS-panel
Samsung SB970 med PLS-panel & fabrikskalibrering


Af Rasmus Larsen (@flatpanelsdk)
22 May 2012

Spring til Kommentarer

Samsung har frigivet information på en ny PC-skærm rettet mod grafisk og fotografisk brug. SB970 bygger på et PLS-panel og hver eksemplar er kalibreret før den forlader fabrikken.

Samsung SB970 med PLS

Samsung introducerede PLS-teknologien som et alternativ til IPS i 2010, and de første produkter landede i 2011. Nu afslører Samsung opfølgeren kaldet SB970.

Samsungs nye PLS-skærm, SB907
Samsungs nye PLS-skærm, SB970


SB970 er skabt til grafik, fotografi eller andre opgaver, hvor billed- og farvegengivelsen er central. Samsung nævner selv en 27-tommer variant, men andre tommestørrelser følger med stor sandsynlighed senere. Samsung siger også, at hvert eksemplar af skærmen bliver kalibreret på fabrikken, før skærmen sendes ud til kunden. Hertil kommer en 16-bit LUT (look-up table), der skal sikre imponerende farvenuancering.

SB970 har et slankt design med et minimalistisk look. Rammen er tynd og den runde metalfod giver mulighed for at justere skærmen i højden, ligesom det også er muligt at vippe skærmen. Af indgangsstik findes DVI, HDMI og DisplayPort, så skærmen kan tilsluttes til både PC og filmafspillere.

Samsungs nye PLS-skærm, SB907
Samsungs nye PLS-skærm, SB970


Af andre tekniske specifikationer nævnes LED-belysning, 2 USB-porte, kontrastforhold på 1000:1, 5 ms (g2g) responstid, 2560x1440 pixels opløsning, 2x7 W integrerede højttalere samt et 10-bit panel.

27-tommer varianten, Samsung S27SB970DS, bliver tilgængelig senere i 2012. Den danske pris kendes ikke, men det nævnes, at den amerikanske vil ligge på cirka $1200 USD.





Afstemning



Tilmeld dig nyhedsbrevet herunder




Annoncer





Populære
artikler