I FlatpanelsDKs store fødselsdagskonkurrence kan du vinde det spritnye Sony W905 tv. Svar rigtigt på et nyt spørgsmål hver dag og forøg dine vinderchancer!
Det er dine licenskroner det handler om! Den uofficielle DR NU app til Samsung og LGs Smart TV blokeres af DR. Er det et udtryk for et DR, der ikke følger udviklingen? Deltag i debatten.
Der bliver tale om meget mere end en spilkonsol og Microsoft præsenterer den som "det ultimative alt-i-ét hjemmeunderholdningssystem", der samler spil, tv, film, musik, sport og Skype. Xbox One lander senere på året.
Nu med mediebokse. Se vores liste over officielle anbefalinger af både TV og monitors. Listen opdateres løbende. Opdateret: 8. marts 2013.
Du har Netflix, YouBio, Viaplay og måske HBO. Men vidste du, at forskellige bokse giver forskellige billedkvalitet? Hvilke bokse har hvilke streamingtjenester? Hvad med strømforbrug? FlatpanelsDK kigger på de bedste løsninger til streaming. Opdateret
Tilbudsjagten er et simpelt koncept. Hver uge finder vi de bedste tilbud på fladskærms-tv og tilbehør i samarbejde med jer brugere. Alle tilbuddene samles her i Tilbudsjagten. Vær med!
FlatpanelsHD
Forfatter Besked

Spekulant
Indlæg: 20. jul 2012, 20:49 

Offline

Tilmeldt:
20. feb 2010, 16:10
Indlæg: 16
Hej - håber I kan hjælpe

Har købt en Scart Adapter, sat den på out, tilsluttet med phono kabler til forstærker men ingen lyd :-( Det er et nyere Samsung fjernsyn og har prøvet at sætte fjernsyn på eksterne højtalere - ingen forskel!
Hjælp :-)


 Profil  
 

Ny på siden
Indlæg: 23. jul 2012, 13:25 

Offline

Tilmeldt:
26. jun 2012, 23:06
Indlæg: 3
Nu vil jeg ikke gøre mig selv til ekspert på området, men har netop selv skulle slutte mit anlæg til en stereo forstærker. (analog) Da det garanteret er digital lyd på får ud at dit "nyere Samsung tv" skal du have fat i en adapter der lavet det digitale nyd signal om til analog, for at forstærkeren kan bruge til det noget.

http://www.hifiklubben.dk/produkter/tilbehor/tv-tilbehor/200_gefen-digital-audio-decoder_da-konverter_uden-dolby-dekoder.htm


 Profil  
 

Medlem
Indlæg: 23. jul 2012, 13:48 

Offline

Tilmeldt:
18. sep 2011, 11:17
Indlæg: 172
Hej Zappa,

Jeg tror du har prøvet at lave en analog "arc" med scart. Dette kan ikke lade sig gøre du skal tilslutte den din forstærker ved hjælp af mini jack istedet hvis du ikke har dedikerede analoge lydoutput.


 Profil  
 

Spekulant
Indlæg: 23. jul 2012, 15:00 

Offline

Tilmeldt:
20. feb 2010, 16:10
Indlæg: 16
Tusind tak for jeres svar :-)

Det er et Samsung LED tv fra 2009 og jeg har tilsluttet det EXT(RGB). I manual står der at det er indgang eller udgang til eksterne enheder - er det et digitalt signal?

Jeg har ikke et traditionelt Jack stik til hovedtlf. - er det standard i nyere fjernsyn?

Jeg har derimod to jackstik, som hedder hhv AV IN og Component IN, men det er jo IN så det kan jeg vel ikke bruge?

Så har jeg en optisk udgang men det hjælper mig jo heller ikke med en gammel analog forstærker.

c-poulsen, har du gode erfaringer med adapteren?

Kan man vedlægge et billede til et indlæg, så kunne jeg lægge et billede af tilslutningsmulighederne!?

:-)


 Profil  
 

Manuducend
Indlæg: 23. jul 2012, 15:32 

Offline

Tilmeldt:
28. dec 2010, 23:04
Indlæg: 53
ja et billede eller et model nr vil hjælpe

_________________
vh Mik57


 Profil  
 

Medlem
Indlæg: 23. jul 2012, 15:39 

Offline

Tilmeldt:
18. sep 2011, 11:17
Indlæg: 172
Ja du kan bruge dette site til at lægge billeder ind: http://tinypic.com/


 Profil  
 

Spekulant
Indlæg: 23. jul 2012, 23:58 

Offline

Tilmeldt:
20. feb 2010, 16:10
Indlæg: 16
Fjernsyn er Samsung UE40B7070 LED

Har lagt billede på

http://s1060.photobucket.com/albums/t451/hakon69/


Tak for hjælpen

:-) Claus


 Profil  
 

Ny på siden
Indlæg: 24. jul 2012, 00:00 

Offline

Tilmeldt:
26. jun 2012, 23:06
Indlæg: 3
Det fungere 100% for mig. Har et samsung 5505 fra i år. Der er også optisk udgang, og det er den du skal bruge.

Det optiske kabel medfølger til adapteren, og det sætter du i tvét, også et phono kabel i den anden ende, og hen til forstærkeren, og sætter den i dér. Så får du lyden ud til forstærkeren. Det eneste problem er dog at de optiske kabler er lidt svære at få til at sidde ordenligt, men når man lige har fået klemt dem fast, virker det! Du skal dog være sikker på at du under lydinstillinger på tvét kan vælge psm og ikke dolby (hvis jeg husker rigtigt). Hvilken betydning det har aner jeg ikke, men den rare ekspedient forklarede mig at det var nødvendigt. Tror måske det var for at undgå at skulle købe en anden adapter der var dobbelt så dyr.


 Profil  
 

Spekulant
Indlæg: 24. jul 2012, 08:07 

Offline

Tilmeldt:
20. feb 2010, 16:10
Indlæg: 16
Tak for rådene - jeg må i HiFi-klubben.

Er det i øvrigt ikke underligt at der ikke længere er udgang til hovedtelefoner - det havde jo været en nem løsning :-)


 Profil  
 
Udskriv emne
Svar pÃ¥ emne Side 1 af 1 [ 9 indlæg ]