Hvad betyder Ultra HD og 4K rent faktisk for vores tv-skærme, afspillerbokse, film og spil? FlatpanelsDK giver et indblik i Ultra HD, der handler om meget mere end antallet af pixels. Ultra HD er fremtiden.
Vi kan afsløre deres nye 2013 LED og plasma-tv, samt de nye Ultra HD-tv. Samsungs OLED-TV forventes også lanceret i 2013. I 2013 handler det først og fremmest om Smart TV og nye funktioner, men Samsung lover også flere forbedringer på billedkvalitet.
Smart TV-funktionerne kan findes i flere tv end nogensinde og LG vil også lancere deres første OLED-TV og Ultra HD-tv, sammen med nye LED og plasma-modeller. Blandt Smart TV-nyhederne finder man Miracast og NFC, og Cinema 3D er også integreret i de fleste tv.
Nu med mediebokse. Se vores liste over officielle anbefalinger af både TV og monitors. Listen opdateres løbende. Opdateret: 8. marts 2013.
Du har Netflix, YouBio, Viaplay og måske HBO. Men vidste du, at forskellige bokse giver forskellige billedkvalitet? Hvilke bokse har hvilke streamingtjenester? Hvad med strømforbrug? FlatpanelsDK kigger på de bedste løsninger til streaming. Opdateret
Spar penge når lagrene skal tømmes: Der sælges lige nu ud af 2012-fladskærme for at gøre plads på lagrene til 2013-fladskærmene. Derfor er det et godt tidspunkt at købe tv på. Vi giver et overblik i Tilbudsjagten.
FlatpanelsHD
Forfatter Besked

Ny på siden
Indlæg: 18. apr 2012, 09:13 

Offline

Tilmeldt:
16. nov 2010, 14:54
Indlæg: 9
Geografisk sted: København K.
Da hverken Philips, Fona eller deres værksted, Elektronik Centret, har kunnet hjælpe mig med nedenstående, skal jeg høre om der er andre, der har tilsvarende erfaringer.
Når jeg benytter "page up/down"-funktionen på remoten til en kanalrundfart, "springes der ofte over" en vilkår kanal, dette uanset om jeg kører frem eller tilbage, og der er ikke tale om "tomme" kanaler.
Jeg har gennemført den seneste sw-opdatering, der er skiftet IR enhed, og jeg har fået hel ny remote fra EC.
Elektronik Centret mener, at det evt. kan skyldes støj fra anden elektronik, uden at kunne anvise eventuelle kilder dertil
Er klar over, at Philips ikke er kendt for den bedste/hurtigste kanalskifte, men jeg er i øvrigt meget glad for skærmen.


 Profil  
 

Manuducend
Indlæg: 21. apr 2012, 12:43 

Offline

Tilmeldt:
31. dec 2011, 17:51
Indlæg: 57
Nu tænker jeg bare helt ud af boksen, men hvad er dine vægge beklædt med ? Hvis et remotesignal blev reflekteret et par gange mellem vægge ville det kunne ankomme flere gange til tv'et


 Profil  
 

Ny på siden
Indlæg: 23. apr 2012, 08:41 

Offline

Tilmeldt:
16. nov 2010, 14:54
Indlæg: 9
Geografisk sted: København K.
Det kunne være nærliggende, men da problemet kun eksisterer ved brugen af "page up/down"-funktionen og ikke ved direkte kanalvalg, har jeg svært ved at se, at dette skulle være årsagen.
Har i øvrigt nu også forsøgt mig med favoritkanaler med samme resultat.


 Profil  
 
Udskriv emne
Svar pÃ¥ emne Side 1 af 1 [ 3 indlæg ]