Hvad betyder Ultra HD og 4K rent faktisk for vores tv-skærme, afspillerbokse, film og spil? FlatpanelsDK giver et indblik i Ultra HD, der handler om meget mere end antallet af pixels. Ultra HD er fremtiden.
Vi kan afsløre deres nye 2013 LED og plasma-tv, samt de nye Ultra HD-tv. Samsungs OLED-TV forventes også lanceret i 2013. I 2013 handler det først og fremmest om Smart TV og nye funktioner, men Samsung lover også flere forbedringer på billedkvalitet.
Smart TV-funktionerne kan findes i flere tv end nogensinde og LG vil også lancere deres første OLED-TV og Ultra HD-tv, sammen med nye LED og plasma-modeller. Blandt Smart TV-nyhederne finder man Miracast og NFC, og Cinema 3D er også integreret i de fleste tv.
Nu med mediebokse. Se vores liste over officielle anbefalinger af både TV og monitors. Listen opdateres løbende. Opdateret: 8. marts 2013.
Du har Netflix, YouBio, Viaplay og måske HBO. Men vidste du, at forskellige bokse giver forskellige billedkvalitet? Hvilke bokse har hvilke streamingtjenester? Hvad med strømforbrug? FlatpanelsDK kigger på de bedste løsninger til streaming. Opdateret
Spar penge når lagrene skal tømmes: Der sælges lige nu ud af 2012-fladskærme for at gøre plads på lagrene til 2013-fladskærmene. Derfor er det et godt tidspunkt at købe tv på. Vi giver et overblik i Tilbudsjagten.
FlatpanelsHD
Forfatter Besked

Bruger
Indlæg: 13. apr 2012, 08:26 

Offline

Tilmeldt:
2. sep 2011, 15:54
Indlæg: 65
hej alle

har en samsung bd-d8900n og et d8005 tv. har igennem 2-3 mdr mistet tv signal i 2 sekunder ca. nok til der kun bliver sort skærm og i venstre hjørne står opløsning og kanal info. efter 2 sekunder kommer tv signal igen. har yousee.

jeg prøvede så for en uge siden at sætte antenne kabel direkte til tv og i hele ugen har der ikke været et eneste udfald. så min konklussion må være det er bd-d8900n som er fucked. jeg ved der findes en update til den. hvis jeg updater, mister jeg så alle de film jeg har optaget fra tv på dens harddisk? og hvis update ikke løser udfald af tv signal, hvad kan man så gøre?

skal lige siges jeg bruger et digitalt afskærmet antenne kabel med dobbelt ferit kerne osv osv.


 Profil  
 

Bruger
Indlæg: 18. apr 2012, 08:58 

Offline

Tilmeldt:
2. sep 2011, 15:54
Indlæg: 65
skrev til samsung, som enten anbefaler mig at nulstille apparatet og derved mister jeg alle mine optagelser. eller jeg kan sende den til reparation :(


 Profil  
 
Udskriv emne
Svar pÃ¥ emne Side 1 af 1 [ 2 indlæg ]